وظایف قانونی مشاوران املاک

021-56388193

دلال موجب اعتبار معامله نیست

021-56388193 دپارتمان مشاوران جم شهرستان بهارستان واسلامشهر

مشاورین املاک دارای وظایفی قانونی هستند که شما در زمان مراجعه به آنها می توانید خدمات لازم را درخواست کرده و به کمک آنها در معاملات ملکی وارد شوید.مشاورین املاک به سبب تخصص و تجربه خود می توانند نقش موثری در جلوگیری از ضرر و زیان افراد داشته باشند. اما باید توجه داشته باشید که در این میان افراد سودجویی نیز وجود دارند که به دنبال منافع خود بوده و بدون داشتن مجوز مشاور املاک فعالیت می کنند.

اما در مجموع آشنایی با وظایف مشاورین املاک برای افراد مبتدی و تازه کار این حرفه و همچنین افراد عادی می تواند بسیار ضروری جلوه کرده و نیازمند مطالعاتی باشد لذا با ما همراه باشید تا در ادامه با وظایف مشاورین املاک آشنا شوید..

پاسخ به اینکه آیا صاحبان آژانس‌های املاک،(مشاوران املاک ) دلال محسوب می‌شوند یا خیر،؟ به طور ماهیتی، کار اصلی صاحبان آژانس‌های املاک  است که این عنوان در قانون، تعریف مشخصی دارد. وی با بیان اینکه دلال به شخصی گفته می‌شود که واسطه انجام معامله‌ای می‌شود، ادامه داد: هر شخصی که کار واسطه‌گری میان خریدار و فروشنده را انجام دهد، دلالل  بوده و مشمول مقررات دلالی در قانون تجارت و قانون راجع به دلالان است.

در مورد این موضوع که عدم مسئولیت صاحبان آژانس‌های املاک در چه صورتی متصور است،وظایف قانونی مشاوران املاک چیست ا؟ اگر در معامله‌ای که دلال واسطه انجام است، یکی از طرفین به تعهداتش عمل نکند، به عنوان مثال، خریدار ثمن معامله را پرداخت نکرده یا فروشنده، سند ملک را منتقل نکند، مسئولیتی در این زمینه، متوجه دلال نخواهد بود. وی بیان کرد: در حقیقت، دلال موجب اعتبار معامله نیست و هر یک از طرفین، خود باید اعتبار طرف مقابل معامله را بسنجند و مطابق با آن، شرایطی تعیین کنند تا درر  صورت بروز هرگونه تخلف از جانب طرف مقابل و با استناد به آن، از طریق قانونی اقدام و احقاق حق کنند.

اینکه دادگاه، دلال را مواخذه نمی‌کند،: حقیقت، این است که بسیاری از افراد، در هنگام انجام معاملات، به دلال‌ها یا صاحبان آژانس‌های املاک اعتماد می‌کنند اما واقعیت این است که این افراد معمولا از لحاظ علمی و فنی، فاقد تخصص‌های حقوقی لازم  هستند و به همین دلیل در عمل نیز، نسبت به طرفین معامله، تعهدی ندارند تا در قرارداد، شرایطی را به نفع یکی از طرفین یا هر دوی آنها پیش‌بینی کنند. وی با اشاره به اینکه اصل بر مسئول نبودن دلالان و صاحبان آژانس‌های املاک است مگر در موارد استثنایی، ادامه داد: البته اتحادیه‌های املاک، به چاپ قراردادهایی در قالب فرم‌های چاپی اقدام کرده و برخی شرایط اصلی معاملات را به صورت پیش‌فرض در نظر گرفته است تا افراد، در هنگام انجام معامله، با مشکلی مواجه نشوند.
اینکه دلالان و صاحبان آژانس‌های املاک، در مورد مسایلی مانند گرانی، ارزانی، کیفیت، پرداخت ثمن یا انجام تعهدات و نیز اصالت داشتن یا نداشتن سند، مسئولیتی ندارند، ادامه داد: البته مواردی مانند امضای طرفین باید در حضور دلال انجام شود و وی باید هویت امضاکننده را احراز کند.

ثبت فوری کدرهگیری اجاره نامه شهرستان بهارستان واسلامشهر
قیمت آپارتمان دراسلامشهر،بهارستان
وظایف قانونی مشاوران املاک

آخرین دیدگاه ها

نظر خود را ثبت کنید

( الزامي )

( الزامي )

(اختیاری)

دیدگاه